Як виживає бізнес в Україні під час війни
![](https://lviv.fm/wp-content/uploads/2022/11/dopomoga-pidpryyemczyam-yaki-vtratyly-biznes-cherez-vijnu.jpg)
За дев’ять місяців війни українські бізнесмени пристосувалися до нових реалій
Війна стала справжнім випробуванням для всіх українців, але перед бізнесом вона поставила принципово нові задачі, рішення яких немає у жодному підручнику. При цьому багатьом компаніям вдалося не лише відновитися, а й досить успішно працювати.
Основні сценарії, які реалізує український бізнес
За дев’ять місяців війни українські бізнесмени пристосувалися до нових реалій.
У новинах на https://meta.ua/uk/news можна прочитати про те, як ті чи інші підприємства працюють в умовах війни.
Звичайно, конкретні дії залежали та залежать від того, яким саме є напрямок бізнесу. Але є декілька універсальних сценаріїв:
- релокація – вона дуже актуальна для бізнесу з них регіонів, які наразі перебувають в окупації чи в регіонах, які постійно потерпають від обстрілів. Релокується бізнес як у межах країни, так і за кордон;
- пауза – оскільки війна продовжується все дуже довго, цей сценарій не такий актуальний, як у лютому-березні. Але деякі підприємства та напрямки, які можуть собі це дозволити, оскільки мають «подушку безпеки», все ж консервуються зимові місяці;
- продовження роботи – це особливо актуально для тих компаній, які з самого початку орієнтувалися на західний ринок та розташовані у більш-менш безпечних регіонах.
Війна як нові можливості для бізнесу
Це може здатися дивним, проте деякі бізнесмени знайшли для себе напрямки розвитку навіть у таких складних умовах. Хтось відкрив для себе закордонний ринок – це дуже доречно та актуально, якщо є можливість пропонувати конкурентоспроможну продукцію. Україна стала брендом сама по собі, тож це можна використати.
Бізнесмени, що орієнтуються на внутрішній ринок, користуються можливістю заявити про себе, оскільки інфопростір став помітно пустішим, а таргетована реклама – доступнішою.
План дій – це основа для успіху
Навіть у воєнний час бізнесу треба працювати. Тому важливо скористатися тими можливостями, які надає держава – це можуть бути виплати або послаблене оподаткування.
Багато хто звертає увагу на клієнтів, які раніше працювали з конкурентами, але тепер є вільною аудиторією. Залучення цієї аудиторії також багато хто включає до плану дій.
Бізнес розуміє, що як раніше – не буде. Тож він намагається не лише виживати, але й розвиватися в нових умовах, наприклад, реорганізувати роботу таким чином, щоб один працівник міг виконувати одразу декілька функцій. За результатами опитувань, 22% відсотки бізнесменів зазначають. що режим роботи, порівняно з довоєнним часом, майже не змінився, ще 53% мають позитивні очікування.